DKK dla dorosłych
piątek, 24.11.2023

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych odbyło się 22 listopada 2023 roku. 
Tematem przewodnim była książka Małgorzaty Pawlak
pt. „Spacer z motylem”.

To wstrząsająca, emocjonalna opowieść, która charakteryzuje się szczerością do bólu. Historia opowiadana przez autorkę jest historią prawdziwą, głęboko osobistą, niczego nie ujmuje i niczego nie dodaje. 
Powstała trzy lata po tragicznej i niespodziewanej śmierci 15-letniej córki autorki, by wyrazić ból, cierpienie i żałobę, jakie odczuwają rodziny po stracie bliskiej osoby. W dramatyczny sposób obnaża najskrytsze emocje najbliższych członków rodziny, począwszy od chwili wypadku, poprzez hospitalizację, pogrzeb dziecka i naukę życia w nowej, trudnej rzeczywistości. Pani Małgorzata stawiając czoła własnemu bólowi, pragnąc zjednoczyć i ocalić pozostałości wszystkich osób dotkniętych traumą, przełamując lody i krok po kroku opowiadając, jak strata zmienia człowieka, jakie szkody powoduje i czy mimo zakrętów losu, z przemożną chęcią odnalezienia sensu życia tworzy w pewnym sensie poradnik dla ludzi, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji życiowej.

Książkę Małgorzaty Pawlak czyta się zupełnie inaczej niż powieści, w których pojawia się wątek śmierci. Książka ta choć pełna smutku, jest pełna spokoju i czułości. Każde przeczytane słowo przenika do głębi czytelnika. Duża w tym zasługa samej autorki, która wyraźnie napisała o tym, co czuje.
„Spacer z motylem” to instruktaż pozwalający przejść przez wszystkie etapy związane ze śmiercią bliskiej osoby. Począwszy od szoku, poprzez rozpacz, złość, tęsknotę, aż do wewnętrznego pojednania z nieuniknionym. Książka trafia w czuły punkt, chociaż nie ma w niej intensywnych scen. Ta książka wyciska łzy- mimo, że niewiele jest w niej słów o płaczu. Ta książka uczy i niesie pocieszenie, wycisza temat śmierci, której tak bardzo boją się Polacy.

FOTORELACJA: https://gbp.boleslaw.com.pl/?post_type=gallery&p=3948&preview=true