Gminne obchody Święta Niepodległości
poniedziałek, 13.11.2023

Święto Niepodległości, obchodzone 11 listopada, to jedna z najważniejszych dat w kalendarzu każdego Polaka. Upamiętnia ono odzyskanie suwerenności przez Polskę po 123 latach zaborów, stanowiąc symboliczny moment powrotu na mapę Europy.
W każdym zakątku naszego kraju, od małych miejscowości po największe aglomeracje, święto to celebruje się na wiele sposobów – od mszy świętych po atrakcje dla dzieci oraz parady.

Także w gminie Bolesław świętowano 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pw. Św. Wojciecha BM w Bolesławiu. Po zakończonej Eucharystii w  przemarszu, władze samorządowe, przedstawiciele instytucji kultury, szkół i przedszkoli, poczty sztandarowe:

– Zarządu Gminnego Polskiego Stronnictwa Ludowego;

– Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Bolesław;

– Koła Łowieckiego „CYRANKA”

– Szkoły Podstawowej w Bolesławiu

– Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnej z terenu gminy Bolesław,

a także Gminna Orkiestra Dęta w Bolesławiu i mieszkańcy naszej gminy, w tym dzieci niosące flagę udali się pod Pomnik Grunwald. Tam po uroczystych przemowach i modlitwie zostały złożone wiązanki kwiatowe przez:

– przedstawicieli władz samorządowych: Wójta Gminy, Sekretarza oraz Przewodniczącego Rady Gminy w Bolesławiu

– ZG Polskiego Stronnictwa Ludowego

– Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Bolesławiu

– delegację Zespołu Szkół w Bolesławiu.

Włączając się w ogólnopolskie obchody święta niepodległości pokazujemy jak ważną rolę odgrywa narodowa pamięć, tradycja patriotyczna oraz, że my – młodzi ludzie pamiętamy o najważniejszych wydarzeniach w historii naszej Ojczyzny. W ramach tej akcji, przed kościołem zostały wręczone biało-czerwone gadżety. Całą uroczystość uświetnił koncert Gminnej Orkiestry Dętej w Bolesławiu, która została beneficjentem zadania publicznego Województwa Małopolskiego pod tytułem „Doposażenie Orkiestr Dętych w powiecie dąbrowskim”. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. W ramach projektu zakupiono klarnet. 

Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Fotorelacja: https://gbp.boleslaw.com.pl/?post_type=gallery&p=3793&preview=true