Otwarte zasoby edukacyjne w bibliotece
wtorek, 15.03.2022

Na przełomie stycznia i lutego Gminna Biblioteka Publiczna w Bolesławiu uczestniczyła
w kursie on-line, pn. „Otwarte zasoby edukacyjne 
w Bibliotece”. Organizatorem  III edycji było Centrum Cyfrowe w ramach stworzonej Spółdzielni Otwartej Edukacji „Społed”, które do współpracy zaprosiło Centrum Edukacji Obywatelskiej. Celem fundacji jest wspieranie otwartości i zaangażowania w świecie nowoczesnych technologii. Centrum Cyfrowe pracuje na rzecz zmiany społecznej i zwiększania zaangażowania obywatelskiego, wykorzystując narzędzia i modele współpracy oparte na dzieleniu się zasobami i wiedzą.  W kursie wykorzystano materiały, które powstały w ramach Spółdzielni oraz podczas innych projektów Centrum Cyfrowego i Centrum Edukacji Obywatelskiej.  

Kurs składał się z dziesięciu modułów. Moduł pierwszy i ostatni  były modułami organizacyjnymi. Pozostałe moduły  zawierały informacje na temat: otwartych zasobów edukacyjnych ich tworzenia oraz wykorzystania, prawa autorskiego, ochrony wizerunku, wolnych  licencji, tworzenia diagnozy lokalnej  oraz metod stosowanych w nauczaniu  dorosłych.

Organizatorzy kursu zachęcali do stworzenia własnych zasobów edukacyjnych i radzili, w jaki sposób je wypromować. Po każdym skończonym module trzeba było przygotować pracę zaliczeniową, której wysłanie było warunkiem dostępu do kolejnego modułu kursu. W ramach prac zaliczeniowych powstały min. pomysły na warsztaty, diagnoza lokalna czy scenariusz zajęć. Poszczególne moduły uzupełniane były filmami,  grafikami z odniesieniami do ciekawych projektów. Przejście całego szkolenia w ciągu sześciu tygodni wymagało zaangażowania
i ciężkiej pracy.

W grupach szkoleniowych znaleźli się bibliotekarze z bibliotek szkolnych, pedagogicznych oraz publicznych. Każda grupa miał swojego mentora, który oceniał prace, wspierał w nauce
i motywował do dalszego działania.

Dzięki udziałowi w kursie nasza Biblioteka została wprowadzona w tematykę otwartej edukacji. Poznałyśmy metody, narzędzia, kompetencje cyfrowe i praktyki wspierające otwartość w bibliotece, które okazały się bardzo przydatne w codziennej pracy bibliotekarza.