Świąteczne spotkanie DKK dla dzieci
wtorek, 19.12.2023

Podczas ostatniego spotkania DKK dla dzieci omawialiśmy tematykę książki autorstwa Barbary Kosmowskiej pt. „Dziewczynka z parku”. To książka opowiadająca o przemijaniu i wciąż tak trudnym temacie śmierci.

Temat przemijania zawsze jest trudny do poruszania 
z dziećmi. Nikt w końcu nie żyje wiecznie, ale dotykanie tak delikatnych jest trudne. Główną bohaterką jest Andzia.
To młoda uczennica, która pół roku temu straciła swojego ojca, ornitologa i wciąż nie może zrozumieć tego, co się stało. Dziewczynka tęskni za chwilami spędzonymi z ojcem. Pocieszeniem staje się przyjaciel Jeremiasz, z którym spędza czas po szkole. Chłopiec jest chory na cukrzycę, ale nie poddaje się i wciąż widzi wiele dobrego w swoim życiu.

Książka opowiada o losach dziewczynki i wszystkim, co ją otacza. Ból i smutek nie przeminął, natomiast budująca się powoli przyjaźń pozwala na zapomnienie o tym chociaż na chwile. Codzienne funkcjonowanie również przynosi wiele radosnych momentów, których nie należy omijać, szczególnie, kiedy w pobliżu znajduje się tyle bliskich i serdecznych nam osób. Andzia otrzymuje wsparcie i wraz z mamą stara się przeżyć ten trudny czas. Bohaterka obrazowo przedstawia uczucia, jakie się w niej kłębią: złość, smutek, samotność i dezorientacja powoli przeradzają się w coś zupełnie innego. Wierzy w to, że ojciec jest przy niej, nawet jeśli nie fizycznie, to duchowo. Skupianie się na pozytywach, a nie jedynie na przygnębiających aspektach każdego dnia, motywują ją do działania
i radzenia sobie z problemami.

Pozycja ta jest lekturą dla uczniów szkoły podstawowej. To historia pełna nadziei na lepsze jutro. Wprowadza młodego czytelnika w świat.  Stanowi świetną okazję dla rodzica, aby wspomagając się lekturą mógł poruszyć temat śmierci i przemijania wraz z dzieckiem.

FOTORELACJA: https://gbp.boleslaw.com.pl/?post_type=gallery&p=4117&preview=true