Spotkanie autorskie z Wojciechem Ryczkiem
środa, 26.10.2022

Dziś w naszej Bibliotece odbyło się spotkanie autorskie promujące książkę pt. „Bolesław Pierwszy Szczerbaty” autorstwa Wojciecha Ryczka zilustrowanej przez Dominikę Ciszek.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klas II-V Szkoły Podstawowej w Bolesławiu wraz z opiekunami.

Wojciech Ryczek – Rękodzielnik, barista, florysta. Pasjonat kultury ludowej oraz przedchrześcijańskich wierzeń słowiańskich. Absolwent technikum architektury krajobrazu w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu. W swoich pracach odnosi się do dziedzictwa kulturowego polskiej, a zwłaszcza małopolskiej wsi, starych podań wierzeń ludowych oraz demonologii. Inspiracje czerpie z dzikości natury prostoty wiejskiego życia. Swoją twórczością stara się ocalić mity lokalnego mikrokosmosu od zapomnienia, spisując opowieści  jeszcze żyjących starszych mieszkańców Gminy Olesno oraz konwertując je na współczesny język, dostosowując tym samym do możliwości poznawczych obecnych pokoleń.

Książka pt. „Bolesław Pierwszy Szczerbaty” to rozbudowane opowiadanie dla dzieci przedstawiające historię chłopca, który podczas wakacyjnego wyjazdu do dziadków na wieś, poznaje ludowe wierzenia, dzięki czemu odkrywa magiczny świat pradawnych słowiańskich stworów. Książka ma za zadanie pokazać młodemu czytelnikowi bogactwo mitów słowiańskich i ludowych opowieści, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Spisane w tej bajce historie, osnute są wokół  lokalnych opowieści starszych mieszkańców Powiśla, które autor wplata w fabułę historii małego chłopca. Wizerunki stworów oparte są częściowo na opisach z przekazów ustnych, jednak jako pomoc posłużyły również liczne publikacje, między innymi „Bestiariusz Słowiański”. Młody czytelnik, dzięki lekturze tego opowiadania, przenosi się w świat, którego dawno już nie ma, dzięki czemu staje się on częścią wielowiekowej tradycji przekazywania opowieści o leśnych stworach, dobroczynnych demonach, złośliwych duszkach. Książka ma za zadanie edukować odbiorcę w łatwy i przystępny sposób, przybliżać mu historie, których próżno szukać w szkolnych podręcznikach, a które bardzo silnie kształtują postawy lokalnego patriotyzmu, czyniąc czytelnika jednym z ogniw przekazu pradawnej ludowej tradycji. Opowieści te charakteryzują się prostotą przekazu tradycyjnych wartości, uczą szacunku do natury oraz historii regionu i kraju. Wskazują młodemu czytelnikowi wzorce troski, tolerancji, opiekuńczości, dając możliwość dogłębnego wczucia się w historię chłopca, odkrywającego zupełnie nowy świat. W końcu, opowiadanie również bawi i rozśmiesza. Barwne opisy, bogate dialogi i wartka fabuła wciągają czytelnika w lekturę, pozwalając z zaangażowaniem zgłębiać tajniki ludowych wierzeń.

Jako wyraz podziękowania i pamiątkę wspólnego spotkania otrzymaliśmy okolicznościowe egzemplarze książki ,,Bolesław Pierwszy Szczerbaty”, które wzbogaciły nasz księgozbiór.

Spotkanie zorganizowano we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Oleśnie
w ramach realizowanego przez nią projektu pn. „Tradycja(od) nowa”, który  „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.

Fotorelacja: https://gbp.boleslaw.com.pl/?post_type=gallery&p=2535&preview=true