Dnia 9 stycznia w naszej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem przewodnim była książka pt. „Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach”, której autorem jest Jacek Hołub.
„W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trzydzieści procent – czyli ponad dziewięć milionów – dorosłych Polaków potwierdziło, że było sprawcami przemocy w rodzinie. Siedemnaście procent skrzywdziło bliskich kilka razy, a trzy procent wielokrotnie.
Mężczyźni katują żony i dzieci. Bici synowie dorastają i znęcają się nad swoimi partnerkami i dziećmi. Krzywdzone dziewczynki wpadają w szpony toksycznych mężów. Dorosłe dzieci dręczą zniedołężniałych rodziców. Silniejsi terroryzują słabszych, zdrowi niepełnosprawnych, ci, którzy mają władzę, kontrolują i ranią swoich podopiecznych. Przez nasze domy płynie rzeka agresji, bólu, cierpienia i nienawiści. Oficjalne statystyki to wierzchołek góry lodowej.
Napisałem tę książkę, by pokazać, co kryje się pod spodem – jak wygląda prawdziwe oblicze przemocy domowej” – pisze Jacek Hołub
„Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach” – książka, która obnaża prawdę o tym, co dzieje się w domach, za zamkniętymi drzwiami. To pozycja, która przedstawia szczegółowo problem przemocy rodzinnej, jakiej doświadcza wiele osób w Polsce. Reportaż pokazuje bardzo obszerne spojrzenie na tę kwestię.
W książce znalazło się miejsce na opisanie historii dzieci, które zostały poddane przemocy psychicznej lub fizycznej, a także kazirodztwu. Mowa tu również o skutkach, jakie mają dla nich takie doświadczenia w przyszłości. Prócz tego bohaterami pozycji stają się mężczyźni maltretowani przez kobiety zarówno na tle psychicznym, jak i fizycznym, a także kobiety, bite, gwałcone lub poniżane przez mężczyzn. W publikacji zwrócono uwagę na to, jak niewiele może w tej kwestii zdziałać nasze prawo. Autor pokazuje też, że do przemocy domowej wcale nie musi dochodzić jedynie w biednych, niepełnych rodzinach, w których obecny jest problem alkoholowy. Podobny problem mogą mieć bliscy wysoko postawionych urzędników czy innych majętnych osób.
Książka jest wstrząsającym dokumentem, pokazującym, że przemoc domowa to codzienność, która jest dziedziczna. Jako ludzie jesteśmy na nią ślepi, wstydzimy się jej, mimo, że stanowi zagrożenie.
FOTORELACJA: https://gbp.boleslaw.com.pl/galerie/spotkanie-dkk-dla-doroslych-2/